Ekmans Maskin AB
Org.nr: 556256-0440
Koncernmoder:
Toyota Industries Corp
Dotterbolag:
2 st
| Nyckeltal | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 185 480 | 174 583 | 177 048 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 23 216 | 23 823 | 25 721 |
| Antal anställda | 33 | 28 | 28 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5620.6 | 6235.1 | 6323.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 224 | 1 160 | 1 019 |
| Löner till övriga (kSEK) | 15 981 | 15 297 | 14 567 |
| Vinstmarginal % | 12.5 | 13.6 | 14.5 |
| Kassalikviditet % | 100.2 | 106.5 | 103.0 |
| Soliditet % | 40.2 | 44.2 | 42.2 |
| Resultaträkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 185 480 | 174 583 | 177 048 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -163 151 | -151 999 | -152 833 |
| Avskrivningar (kSEK) | -8 136 | -8 858 | -7 678 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 22 329 | 22 583 | 24 216 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 23 216 | 23 823 | 25 721 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 517 | 523 | 1 722 |
| Skatt (kSEK) | 761 | 130 | 374 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 756 | 393 | 1 348 |
| Balansräkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 19 739 | 27 897 | 28 172 |
| Summa varulager (kSEK) | 34 131 | 21 569 | 21 700 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 110 644 | 88 962 | 90 902 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 130 383 | 116 860 | 119 075 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 600 | 600 | 600 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 756 | 393 | 1 348 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 46 329 | 44 572 | 44 180 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 7 600 | 8 900 | 7 600 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 76 386 | 63 274 | 67 193 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 130 383 | 116 860 | 119 075 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva försäljning inom materialhanteringsområde jämte därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Övriga branscher SNI
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |



