Janfire AB
Org.nr: 556247-0954| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 35 593 | 42 362 | 26 688 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -96 | 3 719 | -1 579 |
| Antal anställda | 16 | 16 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2224.6 | 2647.6 | 1668.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.5 | 10.0 | -4.1 |
| Kassalikviditet % | 147.9 | 141.4 | 71.9 |
| Soliditet % | 72.4 | 63.0 | 60.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 35 593 | 42 362 | 26 688 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -35 195 | -38 169 | -27 824 |
| Avskrivningar (kSEK) | -461 | -460 | -474 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 398 | 4 192 | -1 135 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -96 | 3 719 | -1 579 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -96 | 3 719 | 345 |
| Skatt (kSEK) | 6 | 792 | 108 |
| Årets resultat (kSEK) | -102 | 2 927 | 237 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 007 | 4 194 | 4 564 |
| Summa varulager (kSEK) | 14 817 | 13 791 | 16 332 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 810 | 25 665 | 21 686 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 25 818 | 29 859 | 26 251 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 803 | 1 803 | 1 803 |
| Årets resultat (kSEK) | -102 | 2 927 | 237 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 18 699 | 18 801 | 15 873 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 091 | 2 361 | 2 631 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 728 | 8 397 | 7 446 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 25 818 | 29 859 | 26 251 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Cedra Sverige AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bioenergisektorn genom utveckling, produktion och försäljning av bränsleaggregat från 4 kW till 900 kW effekt avsedda för fastbränsle, pellets samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28210 - Tillverkning av ugnar och monterad värmeutrustning för bostadsuppvärmning
Övriga branscher SNI
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |



