Hammars Bryggeri AB
Org.nr: 556246-3488| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 46 733 | 37 461 | 35 072 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 761 | -4 286 | -14 552 |
| Antal anställda | 18 | 15 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2596.3 | 2497.4 | 2338.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -6.4 | -9.1 | -25.1 |
| Kassalikviditet % | 25.2 | 19.7 | 23.0 |
| Soliditet % | -4.9 | 4.9 | -20.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 46 733 | 37 461 | 35 072 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -49 736 | -40 898 | -43 893 |
| Avskrivningar (kSEK) | -560 | -511 | -516 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -3 004 | -3 438 | -8 823 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 761 | -4 286 | -14 552 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -3 761 | -4 286 | -14 553 |
| Skatt (kSEK) | 14 | -42 | -42 |
| Årets resultat (kSEK) | -3 775 | -4 244 | -14 511 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 11 652 | 9 431 | 10 748 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 640 | 3 719 | 3 017 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 054 | 5 848 | 6 971 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 21 706 | 15 280 | 17 719 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 969 | 969 | 646 |
| Årets resultat (kSEK) | -3 775 | -4 244 | -14 511 |
| Summa eget kapital (kSEK) | -1 053 | 745 | -3 688 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 2 965 | 3 408 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 21 463 | 10 790 | 17 176 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 21 706 | 15 280 | 17 719 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bryggerirörelse och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
11070 - Framställning av läskedrycker, mineralvatten och annat vatten på flaska



