Cab Candinavia AB
Org.nr: 556245-5096| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 48 031 | 49 011 | 37 220 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 464 | 1 353 | -162 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 9606.2 | 9802.2 | 6203.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.2 | 3.1 | 0.4 |
| Kassalikviditet % | 135.2 | 145.6 | 161.0 |
| Soliditet % | 71.8 | 69.1 | 61.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 48 031 | 49 011 | 37 220 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -46 511 | -47 519 | -37 089 |
| Avskrivningar (kSEK) | -311 | -302 | -468 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 521 | 1 493 | 131 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 464 | 1 353 | -162 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 464 | 1 353 | -162 |
| Skatt (kSEK) | 307 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 157 | 1 353 | -162 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 292 | 3 326 | 3 424 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 053 | 8 085 | 11 103 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 262 | 17 395 | 17 570 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 21 554 | 20 721 | 20 993 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 157 | 1 353 | -162 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 483 | 14 326 | 12 973 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 4 005 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 071 | 6 395 | 4 016 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 21 554 | 20 721 | 20 993 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och export av konfektyr, livsmedel och bryggeriprodukter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46360 - Partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer
Övriga branscher SNI
| 10820 - Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer |
| 46340 - Partihandel med drycker |
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |



