Målarboden i Södertälje AB
Org.nr: 556242-2096| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 492 | 22 102 | 21 503 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 735 | 2 576 | 1 780 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4298.4 | 4420.4 | 4300.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.8 | 11.7 | 9.2 |
| Kassalikviditet % | 378.0 | 450.2 | 373.1 |
| Soliditet % | 71.8 | 78.1 | 73.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 492 | 22 102 | 21 503 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 750 | -19 542 | -19 535 |
| Avskrivningar (kSEK) | -20 | -28 | -51 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 743 | 2 560 | 1 969 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 735 | 2 576 | 1 780 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 300 | 2 326 | 1 245 |
| Skatt (kSEK) | 573 | 529 | 332 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 727 | 1 797 | 913 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 46 | 1 174 | 179 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 911 | 3 394 | 3 491 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 321 | 12 205 | 11 285 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 368 | 13 379 | 11 464 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 727 | 1 797 | 913 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 954 | 6 727 | 4 931 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 5 130 | 4 695 | 4 445 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 283 | 1 957 | 2 089 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 368 | 13 379 | 11 464 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva färghandel och målerirörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47523 - Detaljhandel med färger, fernissor och lacker



