NM Knekten AB
Org.nr: 556233-2402| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 169 | 3 120 | 2 800 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 096 | 776 | 271 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 54.9 | 55.2 | 48.4 |
| Kassalikviditet % | 113.0 | 293.9 | 247.3 |
| Soliditet % | 38.3 | 36.4 | 33.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 169 | 3 120 | 2 800 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 429 | -1 399 | -1 446 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 254 | -1 254 | -1 254 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 740 | 1 721 | 1 354 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 096 | 776 | 271 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 379 | 1 124 | 1 507 |
| Skatt (kSEK) | 88 | 231 | 316 |
| Årets resultat (kSEK) | 291 | 893 | 1 191 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 28 778 | 26 931 | 28 185 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 560 | 4 809 | 3 908 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 30 338 | 31 740 | 32 093 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 291 | 893 | 1 191 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 235 | 10 944 | 10 051 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 482 | 765 | 913 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 15 540 | 16 650 | 17 760 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 381 | 1 636 | 1 580 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 30 338 | 31 740 | 32 093 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastighet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



