Rörinspektion i Karlstad AB
Org.nr: 556229-5617| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 30 333 | 26 263 | 20 307 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 137 | -1 919 | -1 102 |
| Antal anställda | 20 | 16 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1516.7 | 1641.4 | 1450.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.4 | -6.3 | -4.5 |
| Kassalikviditet % | 125.2 | 122.9 | 244.6 |
| Soliditet % | 46.8 | 54.5 | 57.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 30 333 | 26 263 | 20 307 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -29 250 | -27 928 | -21 266 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 484 | -1 589 | -1 589 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 083 | -1 665 | -959 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 137 | -1 919 | -1 102 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 375 | -199 | -119 |
| Skatt (kSEK) | 101 | 0 | 5 |
| Årets resultat (kSEK) | 274 | -199 | -124 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 775 | 9 883 | 8 168 |
| Summa varulager (kSEK) | 477 | 444 | 500 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 012 | 5 507 | 9 050 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 787 | 15 390 | 17 218 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 274 | -199 | -124 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 861 | 6 588 | 6 787 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 429 | 2 266 | 3 986 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 881 | 2 415 | 2 950 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 616 | 4 121 | 3 495 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 787 | 15 390 | 17 218 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra spolning, filmning och relining av VAledningar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik



