K.P. Skyltfabrik AB
Org.nr: 556225-4044| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 24 837 | 20 141 | 21 521 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 948 | -1 168 | 448 |
| Antal anställda | 19 | 18 | 16 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1307.2 | 1118.9 | 1345.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.1 | -5.1 | 2.7 |
| Kassalikviditet % | 71.2 | 84.0 | 145.1 |
| Soliditet % | 41.2 | 24.8 | 35.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 24 837 | 20 141 | 21 521 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 823 | -21 166 | -20 935 |
| Avskrivningar (kSEK) | -88 | -173 | -154 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 014 | -1 026 | 585 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 948 | -1 168 | 448 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 868 | -858 | 348 |
| Skatt (kSEK) | 38 | 0 | 78 |
| Årets resultat (kSEK) | 830 | -858 | 270 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 614 | 702 | 886 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 985 | 4 060 | 3 602 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 267 | 7 201 | 9 109 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 880 | 7 904 | 9 995 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 700 | 700 | 700 |
| Årets resultat (kSEK) | 830 | -858 | 270 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 786 | 1 957 | 3 314 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 60 | 0 | 310 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 830 | 2 209 | 2 575 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 204 | 3 738 | 3 796 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 880 | 7 904 | 9 995 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skyltfabrikation ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
27400 - Tillverkning av belysningsarmatur
Övriga branscher SNI
| 22260 - Annan plastvarutillverkning |



