June-Emballage AB
Org.nr: 556224-3542| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 42 295 | 44 593 | 45 916 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 677 | 4 471 | 4 095 |
| Antal anställda | 17 | 21 | 19 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2487.9 | 2123.5 | 2416.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 881 | 3 649 | 3 672 |
| Löner till övriga (kSEK) | 4 086 | 4 054 | 4 718 |
| Vinstmarginal % | 13.4 | 13.4 | 12.3 |
| Kassalikviditet % | 253.2 | 339.0 | 313.4 |
| Soliditet % | 26.8 | 25.9 | 23.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 42 295 | 44 593 | 45 916 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -36 652 | -38 686 | -40 284 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 172 | -1 102 | -910 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 642 | 5 907 | 5 633 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 677 | 4 471 | 4 095 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 850 | 989 | 154 |
| Skatt (kSEK) | -1 | 439 | 77 |
| Årets resultat (kSEK) | 851 | 550 | 77 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 19 438 | 20 226 | 20 619 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 431 | 1 418 | 1 631 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 25 240 | 26 260 | 26 779 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 44 679 | 46 486 | 47 397 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 400 | 400 | 400 |
| Årets resultat (kSEK) | 851 | 550 | 77 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 999 | 8 109 | 6 988 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 800 | 5 024 | 5 261 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 22 475 | 26 025 | 27 125 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 404 | 7 329 | 8 024 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 44 679 | 46 486 | 47 397 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
KPMG AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bearbeta wellpappark till industri och offentlig sektor samt lagerföra och idka grossiströrelse med wellpapp, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
17211 - Tillverkning av wellpapp och wellpappförpackningar



