Plåtlagret Sverige AB
Org.nr: 556222-5549| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 661 | 24 354 | 22 862 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 575 | 3 874 | 2 726 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5415.3 | 6088.5 | 7620.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.5 | 15.9 | 11.9 |
| Kassalikviditet % | 111.5 | 97.7 | 87.0 |
| Soliditet % | 34.6 | 23.6 | 37.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 661 | 24 354 | 22 862 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 083 | -20 477 | -20 147 |
| Avskrivningar (kSEK) | -23 | -12 | -69 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 578 | 3 877 | 2 715 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 575 | 3 874 | 2 726 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 805 | 1 129 | 87 |
| Skatt (kSEK) | 172 | 243 | 37 |
| Årets resultat (kSEK) | 633 | 886 | 50 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 383 | 464 | 2 261 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 554 | 1 150 | 1 786 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 195 | 5 581 | 6 573 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 577 | 6 046 | 8 834 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 633 | 886 | 50 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 735 | 1 102 | 3 165 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 679 | 409 | 164 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 163 | 4 534 | 5 504 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 577 | 6 046 | 8 834 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning av byggnadsplåt- och vattenavrinningsdetaljer, handel med underhållsprodukter för industrin såsom kullager och transmission, plåtslageriverksamhet, uthyrning av kontors- och byggnadsinventarier inom plåtslageribranschen, travsportverksamhet, uppfödning och handel med hästar, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten



