FADE+ AB
Org.nr: 556211-4891| Nyckeltal | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 409 | 6 509 | 7 878 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 467 | 3 233 | 2 707 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 62.5 | 60.5 | 43.0 |
| Kassalikviditet % | 198.3 | 154.5 | 123.5 |
| Soliditet % | 56.5 | 49.1 | 41.6 |
| Resultaträkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 409 | 6 509 | 7 878 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 671 | -2 905 | -4 579 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 098 | -2 224 | -2 222 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 739 | 3 603 | 3 299 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 467 | 3 233 | 2 707 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 188 | 3 560 | 3 707 |
| Skatt (kSEK) | 870 | 737 | 739 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 318 | 2 823 | 2 968 |
| Balansräkning | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 23 768 | 23 913 | 26 078 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 250 | 1 400 | 1 700 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 13 321 | 13 187 | 11 501 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 37 088 | 37 100 | 37 579 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 700 | 700 | 700 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 318 | 2 823 | 2 968 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 19 589 | 16 272 | 13 449 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 758 | 2 479 | 2 806 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 9 653 | 10 719 | 13 386 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 088 | 7 630 | 7 938 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 37 088 | 37 100 | 37 579 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter, äga och förvalta värdepapper, bedriva uthyrning av lantbruks-, grönyte- och entreprenadmaskiner. Bolaget skall vidare idka personaluthyrning, konsultationer inom företag, styrelserepresentation, anordna idrottstävlingar och cuper, researrangemang, utbildningsverksamhet för företag och föreningar, reklamverksamhet, försäljning av hushållsnära produkter till såväl slutkunder som mellanled jämte annan därmed förening verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Övriga branscher SNI
| 77390 - Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar |



