Solör Bioenergi Recycling AB
Org.nr: 556211-2754
Koncernmoder:
Be Bio Energy Group Ag
Dotterbolag:
1 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 45 747 | 50 711 | 60 305 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -723 | 356 | 2 072 |
| Antal anställda | 10 | 11 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4574.7 | 4610.1 | 4638.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -1.4 | 0.9 | 3.7 |
| Kassalikviditet % | 2624.8 | 1688.8 | 1443.9 |
| Soliditet % | 96.4 | 94.4 | 93.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 45 747 | 50 711 | 60 305 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -46 475 | -50 432 | -58 079 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 114 | -1 118 | -1 199 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -728 | 279 | 2 226 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -723 | 356 | 2 072 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 73 | 77 | -27 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 73 | 77 | -27 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 10 052 | 9 584 | 9 827 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 657 | 907 | 1 684 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 207 937 | 213 034 | 214 922 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 217 989 | 222 618 | 224 748 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 73 | 77 | -27 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 210 130 | 210 057 | 209 981 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 859 | 12 561 | 14 768 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 217 989 | 222 618 | 224 748 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva återvinning av behandlat och obehandlat trä och annat material, äga och förvalta industrijärnvägsspår samt fast egendom, samt tillverkning, marknadsföring och försäljning av fastbränsleugnar, samt bedriva entreprenadkrossning och övrig därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
38214 - Återvinning av källsorterat material
Övriga branscher SNI
| 16111 - Sågning av trä |
| 16260 - Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa |
| 38120 - Insamling av farligt avfall |



