Målerås Mekaniska AB
Org.nr: 556206-8238
KONTAKTINFORMATION
Telefon: 0481-31222
Telefax: 048131201
Webbplats: www.maleras-mek.se
E-post: info@maleras-mek.se
Telefax: 048131201
Webbplats: www.maleras-mek.se
E-post: info@maleras-mek.se
UTDELNINGSADRESS
Industrigatan 1
38276 Målerås
Sverige
38276 Målerås
Sverige
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 85 562 | 95 829 | 130 811 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 51 | 3 638 | 19 568 |
| Antal anställda | 44 | 44 | 44 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1944.6 | 2177.9 | 2973.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 819 | 799 | 736 |
| Löner till övriga (kSEK) | 17 541 | 16 832 | 16 733 |
| Vinstmarginal % | 0.1 | 3.8 | 15.0 |
| Kassalikviditet % | 494.8 | 551.0 | 322.5 |
| Soliditet % | 82.0 | 83.2 | 73.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 85 562 | 95 829 | 130 811 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -86 165 | -93 543 | -111 926 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 339 | -1 192 | -1 669 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -603 | 2 286 | 18 885 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 51 | 3 638 | 19 568 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 229 | 5 026 | 16 071 |
| Skatt (kSEK) | 156 | 1 212 | 3 488 |
| Årets resultat (kSEK) | 73 | 3 814 | 12 583 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 10 885 | 11 409 | 12 027 |
| Summa varulager (kSEK) | 14 686 | 12 212 | 21 718 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 86 262 | 84 497 | 92 186 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 97 147 | 95 906 | 104 213 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 73 | 3 814 | 12 583 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 69 728 | 69 656 | 65 842 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 550 | 12 730 | 14 120 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 14 466 | 13 118 | 21 850 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 97 147 | 95 906 | 104 213 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva mekanisk bearbetning av konstruktioner och maskindelar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
29320 - Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon



