SKF Eurotrade AB
Org.nr: 556206-7610| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 659 246 | 2 787 363 | 2 715 228 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 189 700 | 203 895 | 174 028 |
| Antal anställda | 18 | 22 | 24 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 147735.9 | 126698.3 | 113134.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 830 | 843 | 742 |
| Löner till övriga (kSEK) | 28 499 | 27 688 | 29 705 |
| Vinstmarginal % | 8.4 | 9.0 | 7.4 |
| Kassalikviditet % | 100.4 | 102.6 | 95.4 |
| Soliditet % | 15.1 | 16.4 | 12.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 659 246 | 2 787 363 | 2 715 228 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -380 019 | -360 460 | -408 755 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 106 504 | 139 326 | 139 914 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 189 700 | 203 895 | 174 028 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 64 570 | 78 915 | 17 828 |
| Skatt (kSEK) | -2 012 | 3 273 | -8 |
| Årets resultat (kSEK) | 66 582 | 75 642 | 17 836 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 173 | 3 159 | 3 159 |
| Summa varulager (kSEK) | 82 339 | 85 801 | 78 010 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 505 814 | 522 879 | 419 850 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 510 987 | 526 038 | 423 009 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 8 350 | 8 350 | 8 350 |
| Årets resultat (kSEK) | 66 582 | 75 642 | 17 836 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 77 114 | 86 177 | 53 539 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 940 | 940 | 803 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 421 957 | 425 891 | 358 266 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 510 987 | 526 038 | 423 009 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel huvudsakligen med rullningslager, stål- och metallprodukter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46120 - Provisionshandel med bränsle, malm, metaller och industrikemikalier



