Beva-Tools, Harry Gunnarsson & Co AB
Org.nr: 556202-0460| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 23 475 | 25 184 | 24 809 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 781 | 2 153 | 1 554 |
| Antal anställda | 4 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5868.8 | 5036.8 | 4961.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.9 | 8.9 | 6.4 |
| Kassalikviditet % | 250.0 | 220.4 | 198.2 |
| Soliditet % | 69.0 | 66.6 | 64.5 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 23 475 | 25 184 | 24 809 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 512 | -4 597 | -4 786 |
| Avskrivningar (kSEK) | -317 | -330 | -414 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 744 | 1 982 | 1 370 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 781 | 2 153 | 1 554 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 895 | 2 132 | 2 207 |
| Skatt (kSEK) | 403 | 454 | 479 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 492 | 1 678 | 1 728 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 165 | 5 511 | 5 737 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 389 | 2 283 | 2 326 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 915 | 12 610 | 11 900 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 079 | 18 121 | 17 637 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 600 | 600 | 600 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 492 | 1 678 | 1 728 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 926 | 11 435 | 10 757 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 680 | 794 | 772 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 263 | 1 208 | 1 278 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 211 | 4 685 | 4 831 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 079 | 18 121 | 17 637 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja skärande verktyg till den mekaniska verkstadsindustrin och handel och förvaltning av aktier och andra värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46620 - Partihandel med verktygsmaskiner
Övriga branscher SNI
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |



