Nya Äppelvikens Ridskola AB
Org.nr: 556202-0395| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 335 | 12 463 | 11 993 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 681 | 1 399 | 498 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 948.8 | 958.7 | 922.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 13.6 | 11.3 | 4.2 |
| Kassalikviditet % | 160.0 | 140.7 | 150.1 |
| Soliditet % | 53.1 | 51.7 | 51.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 335 | 12 463 | 11 993 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 660 | -11 086 | -11 558 |
| Avskrivningar (kSEK) | -463 | -465 | -441 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 676 | 1 378 | 435 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 681 | 1 399 | 498 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 301 | 1 399 | 1 198 |
| Skatt (kSEK) | 287 | 302 | 263 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 014 | 1 097 | 935 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 935 | 3 211 | 3 204 |
| Summa varulager (kSEK) | 330 | 256 | 256 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 280 | 4 613 | 5 560 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 215 | 7 824 | 8 763 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 014 | 1 097 | 935 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 441 | 1 427 | 1 930 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 680 | 3 300 | 3 300 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 093 | 3 096 | 3 533 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 215 | 7 824 | 8 763 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva ridskoleverksamhet, inköp och försäljning av hästar och foder samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
85510 - Sport- och fritidsutbildning



