AB Ulax
Org.nr: 556201-1220
Koncernmoder:
Drägerwerk Ag & Co Kgaa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Dräger Medical International Gmb
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 375 | 20 584 | 23 245 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 207 | 2 770 | 3 270 |
| Antal anställda | 8 | 9 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1921.9 | 2287.1 | 2324.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -7.8 | 14.1 | 14.7 |
| Kassalikviditet % | 187.4 | 196.0 | 273.9 |
| Soliditet % | 74.3 | 67.9 | 64.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 375 | 20 584 | 23 245 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 584 | -17 690 | -19 830 |
| Avskrivningar (kSEK) | -822 | -1 041 | -962 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 210 | 2 894 | 3 415 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 207 | 2 770 | 3 270 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 098 | 3 343 | 3 521 |
| Skatt (kSEK) | 262 | 709 | 758 |
| Årets resultat (kSEK) | 836 | 2 634 | 2 763 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 418 | 4 804 | 5 173 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 950 | 3 463 | 3 270 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 909 | 12 347 | 9 476 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 14 328 | 17 151 | 14 649 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 836 | 2 634 | 2 763 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 744 | 7 908 | 5 274 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 404 | 4 709 | 5 283 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 1 827 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 179 | 4 533 | 2 266 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 14 328 | 17 151 | 14 649 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva tillverkning och försäljning av filterprodukter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
13960 - Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier



