Lyft- & Surrningsredskap Sunesson AB
Org.nr: 556198-8907| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 870 | 23 104 | 25 221 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 180 | 3 653 | 4 769 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2430.0 | 2567.1 | 1940.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.5 | 15.8 | 18.9 |
| Kassalikviditet % | 330.1 | 345.6 | 308.4 |
| Soliditet % | 84.9 | 86.0 | 82.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 870 | 23 104 | 25 221 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 774 | -19 604 | -20 558 |
| Avskrivningar (kSEK) | -63 | -111 | -179 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 097 | 3 501 | 4 664 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 180 | 3 653 | 4 769 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 180 | 3 653 | 4 769 |
| Skatt (kSEK) | 681 | 752 | 974 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 499 | 2 901 | 3 795 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 238 | 344 | 416 |
| Summa varulager (kSEK) | 7 500 | 7 834 | 7 567 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 212 | 15 486 | 17 084 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 451 | 15 830 | 17 500 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 499 | 2 901 | 3 795 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 115 | 13 615 | 14 415 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 336 | 2 214 | 3 086 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 451 | 15 830 | 17 500 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av surrningsredskap ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
13940 - Tågvirkes- och bindgarnstillverkning



