B. Larsson, Maskin & Traktor AB
Org.nr: 556193-0537| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 18 455 | 33 470 | 37 122 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 789 | 4 482 | 5 551 |
| Antal anställda | 4 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4613.8 | 4183.8 | 4640.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 75.3 | 13.7 | 15.3 |
| Kassalikviditet % | 2641.7 | 627.4 | 352.7 |
| Soliditet % | 94.2 | 88.3 | 83.6 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 18 455 | 33 470 | 37 122 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 785 | -29 693 | -32 169 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -104 | -99 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 669 | 3 777 | 4 953 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 13 789 | 4 482 | 5 551 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 14 739 | 5 132 | 5 551 |
| Skatt (kSEK) | 732 | 1 109 | 1 176 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 007 | 4 023 | 4 375 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 30 182 | 18 700 | 16 762 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 385 | 11 430 | 14 437 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 160 | 30 767 | 33 717 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 58 342 | 49 466 | 50 479 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 007 | 4 023 | 4 375 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 53 042 | 41 035 | 39 012 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 400 | 3 350 | 4 000 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 900 | 3 082 | 5 467 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 58 342 | 49 466 | 50 479 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av maskiner, driv- och smörjmedel, reservdelar och tillbehör samt reparationer, tillverkning och montering i anslutning därtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
33120 - Reparation och underhåll av maskiner
Övriga branscher SNI
| 22110 - Tillverkning och regummering av däck, tillverkning av slangar |
| 25530 - Metallegoarbeten |
| 28300 - Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner |
| 46610 - Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning |



