Separett AB
Org.nr: 556193-0305| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 34 779 | 48 025 | 58 877 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -612 | -8 143 | -11 841 |
| Antal anställda | 11 | 18 | 23 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3161.7 | 2668.1 | 1919.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.5 | -13.0 | -17.4 |
| Kassalikviditet % | 154.6 | 61.4 | 50.8 |
| Soliditet % | 34.7 | 10.1 | 11.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 34 779 | 48 025 | 58 877 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -38 980 | -54 289 | -71 282 |
| Avskrivningar (kSEK) | -189 | -1 925 | -3 499 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 202 | -6 264 | -12 406 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -612 | -8 143 | -11 841 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 7 389 | -143 | -10 670 |
| Skatt (kSEK) | -588 | 2 615 | -2 615 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 977 | -2 758 | -8 055 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 146 | 2 757 | 8 424 |
| Summa varulager (kSEK) | 14 492 | 19 773 | 18 461 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 30 591 | 30 892 | 26 859 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 32 737 | 33 648 | 35 284 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 977 | -2 758 | -8 055 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 371 | 3 393 | 4 152 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 10 655 | 11 856 | 14 295 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 415 | 18 102 | 16 542 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 32 737 | 33 648 | 35 284 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av miljötoaletter och därtill hörande miljöprodukter, äga och förvalta värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
22240 - Byggplastvarutillverkning
Övriga branscher SNI
| 28990 - Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner |



