Hvl Industriteknik AB
Org.nr: 556191-7229
Koncernmoder:
Harald V Lassen A/S
Dotterbolag:
Moderbolag:
Harald V Lassen A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 151 | 2 315 | 1 798 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 454 | 570 | -6 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 21.2 | 25.4 | 0.8 |
| Kassalikviditet % | 261.2 | 222.7 | 136.2 |
| Soliditet % | 64.7 | 60.5 | 56.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 151 | 2 315 | 1 798 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 698 | -1 727 | -1 783 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 453 | 588 | 14 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 454 | 570 | -6 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 454 | 570 | -6 |
| Skatt (kSEK) | 93 | 78 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 361 | 492 | -6 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 150 | 179 | 284 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 926 | 1 462 | 694 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 926 | 1 462 | 694 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 361 | 492 | -6 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 246 | 885 | 392 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 680 | 576 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 926 | 1 462 | 694 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rådgivning, handel med mekanisk, skeppsbyggnads-, kemisk, kemisk-teknisk, petrokemisk, läkemedels- och livsmedelsindustri. Vidare består verksamheten av att framställa produkter för sjöfart, transportväsen, byggnadsverksamhet, lantbruk samt i övrigt utöva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46860 - Partihandel med andra insatsvaror



