Stena LNG Holding Sweden AB
Org.nr: 556188-4247| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 207 | 36 727 | 26 545 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -22 899 | 955 622 | -11 753 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2207.0 | 36727.0 | 26545.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 269 | 4 448 | 5 001 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -973.6 | 2602.0 | -27.9 |
| Kassalikviditet % | 1757.5 | 155.0 | 744.4 |
| Soliditet % | 99.2 | 79.3 | 90.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 207 | 36 727 | 26 545 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 558 | -42 758 | -31 973 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -6 351 | -11 177 | -38 773 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -22 899 | 955 622 | -11 753 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -20 235 | 806 872 | 27 858 |
| Skatt (kSEK) | 6 543 | -6 347 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -26 778 | 813 219 | 27 858 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 310 023 | 1 329 098 | 520 870 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 227 506 | 626 362 | 1 406 172 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 537 529 | 1 955 459 | 1 927 042 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -26 778 | 813 219 | 27 858 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 524 583 | 1 551 361 | 1 738 142 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 12 945 | 404 098 | 188 900 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 537 529 | 1 955 459 | 1 927 042 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rederirörelse, skeppsmäkleri och befraktning samt management därav och annan därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom och värdehandlingar, innefattande även aktier i rörelsedrivande bolag eller holdingbolag till sådana bolag.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



