Råda Glasmästeri AB
Org.nr: 556177-9199| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 566 | 15 585 | 14 829 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 090 | 1 448 | 159 |
| Antal anställda | 6 | 7 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2594.3 | 2226.4 | 1853.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.1 | 9.5 | 1.1 |
| Kassalikviditet % | 286.2 | 235.8 | 248.4 |
| Soliditet % | 67.9 | 62.6 | 66.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 566 | 15 585 | 14 829 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -14 458 | -14 111 | -14 752 |
| Avskrivningar (kSEK) | -263 | -160 | -153 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 110 | 1 475 | 77 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 090 | 1 448 | 159 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 930 | 1 198 | 339 |
| Skatt (kSEK) | 200 | 255 | 58 |
| Årets resultat (kSEK) | 730 | 943 | 281 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 939 | 2 024 | 1 034 |
| Summa varulager (kSEK) | 126 | 61 | 81 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 521 | 5 653 | 4 457 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 460 | 7 677 | 5 491 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 730 | 943 | 281 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 492 | 4 363 | 3 420 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 720 | 560 | 310 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 363 | 383 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 885 | 2 371 | 1 762 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 460 | 7 677 | 5 491 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva glasmästeri, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43342 - Glasmästeriarbeten



