Råda Transport AB
Org.nr: 556173-3956| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 102 | 25 598 | 27 273 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 198 | 1 038 | 1 652 |
| Antal anställda | 8 | 10 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2762.8 | 2559.8 | 3409.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.3 | 4.8 | 6.5 |
| Kassalikviditet % | 158.2 | 122.5 | 182.0 |
| Soliditet % | 44.6 | 48.6 | 55.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 102 | 25 598 | 27 273 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 867 | -24 389 | -25 535 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 755 | -1 842 | -1 605 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 235 | 1 210 | 1 739 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 198 | 1 038 | 1 652 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 83 | 373 | 917 |
| Skatt (kSEK) | 16 | 96 | 65 |
| Årets resultat (kSEK) | 67 | 277 | 852 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 7 662 | 7 609 | 4 463 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 851 | 4 459 | 6 227 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 13 514 | 12 067 | 10 690 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 67 | 277 | 852 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 068 | 3 001 | 3 544 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 727 | 3 612 | 2 948 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 3 020 | 1 813 | 776 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 699 | 3 641 | 3 422 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 13 514 | 12 067 | 10 690 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva åkerirörelse och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
49410 - Vägtransport, godstrafik



