Marka Pac AB
Org.nr: 556162-6929| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 398 | 30 157 | 41 681 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 491 | 667 | 1 004 |
| Antal anställda | 0 | 9 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 3350.8 | 3789.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 28.1 | 4.2 | 4.3 |
| Kassalikviditet % | 48.9 | 12.1 | 31.8 |
| Soliditet % | 35.1 | 30.8 | 19.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 398 | 30 157 | 41 681 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 445 | -28 887 | -39 903 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 555 | -1 710 | -2 116 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 955 | 1 271 | 1 777 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 491 | 667 | 1 004 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 490 | 667 | 1 003 |
| Skatt (kSEK) | 105 | 155 | 137 |
| Årets resultat (kSEK) | 385 | 512 | 866 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 312 | 9 873 | 10 937 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 689 | 6 698 | 9 825 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 612 | 7 065 | 13 363 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 15 924 | 16 939 | 24 300 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 385 | 512 | 866 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 596 | 5 212 | 4 699 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 8 344 | 8 611 | 8 404 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 888 | 3 025 | 11 119 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 15 924 | 16 939 | 24 300 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Mazars Set Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av plastartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
22220 - Plastförpackningstillverkning



