Plåt & Tak i Borås AB
Org.nr: 556159-5991| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 590 | 12 911 | 11 664 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 067 | 665 | 162 |
| Antal anställda | 8 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1573.8 | 1844.4 | 1666.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.5 | 5.2 | 1.4 |
| Kassalikviditet % | 204.8 | 227.8 | 209.5 |
| Soliditet % | 55.0 | 60.0 | 59.6 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 590 | 12 911 | 11 664 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 534 | -12 280 | -11 533 |
| Avskrivningar (kSEK) | -91 | -59 | -62 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 057 | 631 | 131 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 067 | 665 | 162 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 042 | 633 | 455 |
| Skatt (kSEK) | 230 | 143 | 110 |
| Årets resultat (kSEK) | 812 | 490 | 345 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 567 | 373 | 470 |
| Summa varulager (kSEK) | 351 | 384 | 498 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 996 | 4 132 | 3 743 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 563 | 4 505 | 4 212 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 812 | 490 | 345 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 465 | 2 103 | 1 913 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 752 | 758 | 750 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 78 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 268 | 1 645 | 1 549 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 563 | 4 505 | 4 212 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva plåtslageri, köpa, förvalta och uthyra fast egendom, samt äga och förvalta värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43411 - Takarbeten av plåt
Övriga branscher SNI
| 25530 - Metallegoarbeten |



