Diacell AB
Org.nr: 556155-2786| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 100 | 1 819 | 1 959 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 983 | 369 | 608 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 46.8 | 20.2 | 31.0 |
| Kassalikviditet % | 279.5 | 299.8 | 139.4 |
| Soliditet % | 87.6 | 92.6 | 84.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 100 | 1 819 | 1 959 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 150 | -1 486 | -1 389 |
| Avskrivningar (kSEK) | -378 | -378 | -377 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 950 | 334 | 571 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 983 | 369 | 608 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 290 | 194 | 0 |
| Skatt (kSEK) | 54 | 40 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 236 | 154 | 0 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 576 | 4 954 | 5 332 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 429 | 1 421 | 1 468 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 006 | 6 375 | 6 800 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 236 | 154 | 0 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 137 | 5 901 | 5 746 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 869 | 474 | 1 053 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 006 | 6 375 | 6 800 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka industriell rörelse inom det elektrokemiska området och driva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Övriga branscher SNI
| 20130 - Tillverkning av andra oorganiska baskemikalier |



