Vega Fastigheter AB
Org.nr: 556148-9989| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 44 893 | 42 440 | 40 593 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 20 213 | 19 864 | 20 169 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 44893.0 | 21220.0 | 40593.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 746 | 735 | 720 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 333 | 0 |
| Vinstmarginal % | 51.5 | 50.8 | 53.9 |
| Kassalikviditet % | 833.2 | 760.9 | 647.9 |
| Soliditet % | 50.4 | 49.2 | 47.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 44 893 | 42 440 | 40 593 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 388 | -23 378 | -20 588 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 931 | -1 930 | -2 022 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 21 506 | 19 062 | 20 004 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 20 213 | 19 864 | 20 169 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 18 411 | 18 685 | 18 469 |
| Skatt (kSEK) | 3 985 | 4 098 | 4 009 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 426 | 14 587 | 14 460 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 231 253 | 231 776 | 233 706 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 83 330 | 77 089 | 70 940 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 314 583 | 308 865 | 304 646 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 14 426 | 14 587 | 14 460 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 129 890 | 124 564 | 119 378 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 36 236 | 34 435 | 33 256 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 114 127 | 115 360 | 116 642 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 001 | 10 131 | 10 950 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 314 583 | 308 865 | 304 646 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att förvärva, projektera, äga och förvalta, försälja och bebygga fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader |



