Thulins Industri AB
Org.nr: 556130-9898| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 10 321 | 9 399 | 8 640 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 337 | 3 435 | 3 071 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3440.3 | 3133.0 | 2880.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 32.3 | 36.6 | 35.6 |
| Kassalikviditet % | 91.8 | 171.1 | 642.8 |
| Soliditet % | 43.6 | 52.1 | 85.3 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 10 321 | 9 399 | 8 640 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -7 154 | -6 220 | -5 749 |
| Avskrivningar (kSEK) | -814 | -784 | -740 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 168 | 3 178 | 2 891 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 337 | 3 435 | 3 071 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 987 | 3 608 | 2 975 |
| Skatt (kSEK) | 623 | 767 | 618 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 364 | 2 841 | 2 357 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 194 | 3 220 | 3 980 |
| Summa varulager (kSEK) | 151 | 181 | 137 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 072 | 11 068 | 10 370 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 16 266 | 14 288 | 14 350 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 364 | 2 841 | 2 357 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 947 | 5 584 | 10 243 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 692 | 2 342 | 2 514 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 8 626 | 6 362 | 1 592 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 16 266 | 14 288 | 14 350 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av metall- och plastvaruartiklar åt industrin ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25999 - Annan övrig metallvarutillverkning
Övriga branscher SNI
| 52100 - Magasinering och varulagring |



