PCTEL Europe AB
Org.nr: 556128-5437
Koncernmoder:
Pctel Inc
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Pctel Inc
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 86 588 | 86 217 | 102 264 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 11 161 | 14 674 | 18 271 |
| Antal anställda | 12 | 12 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7215.7 | 7184.8 | 7866.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 627 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 9 430 | 11 064 | 10 709 |
| Vinstmarginal % | 12.9 | 17.0 | 17.9 |
| Kassalikviditet % | 436.0 | 293.4 | 185.7 |
| Soliditet % | 84.1 | 80.3 | 66.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 86 588 | 86 217 | 102 264 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -76 384 | -73 094 | -84 691 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 315 | -1 297 | -1 129 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 10 204 | 13 123 | 17 571 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 11 161 | 14 674 | 18 271 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 11 161 | 14 675 | 18 271 |
| Skatt (kSEK) | 2 316 | -12 979 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 845 | 27 654 | 18 271 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 13 215 | 16 107 | 3 917 |
| Summa varulager (kSEK) | 18 967 | 25 404 | 25 031 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 91 285 | 82 374 | 73 696 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 104 499 | 98 481 | 77 613 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 845 | 27 654 | 18 271 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 87 911 | 79 066 | 51 412 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 16 588 | 19 415 | 26 201 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 104 499 | 98 481 | 77 613 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av mekaniska produkter, företrädesvis antenner, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
26300 - Tillverkning av kommunikationsutrustning



