Svanesunds Rör AB
Org.nr: 556125-8269
Koncernmoder:
Interogo Holding Ag
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 58 314 | 49 485 | 37 561 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 826 | 4 155 | 5 066 |
| Antal anställda | 12 | 11 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4859.5 | 4498.6 | 4695.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 085 | 1 585 | 1 244 |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 885 | 6 258 | 4 789 |
| Vinstmarginal % | 6.6 | 9.2 | 13.5 |
| Kassalikviditet % | 178.4 | 178.3 | 117.8 |
| Soliditet % | 56.7 | 53.6 | 55.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 58 314 | 49 485 | 37 561 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -54 495 | -45 400 | -32 846 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 536 | -1 458 | -1 572 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 819 | 4 085 | 4 715 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 826 | 4 155 | 5 066 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 387 | 1 507 | -1 385 |
| Skatt (kSEK) | 117 | 326 | -367 |
| Årets resultat (kSEK) | 270 | 1 181 | -1 018 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 867 | 3 249 | 11 040 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 081 | 2 219 | 1 541 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 23 272 | 25 752 | 15 004 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 28 139 | 29 001 | 26 044 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 270 | 1 181 | -1 018 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 14 776 | 14 506 | 13 325 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 483 | 1 294 | 1 294 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 11 880 | 13 201 | 11 425 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 28 139 | 29 001 | 26 044 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra rörinstallationer ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



