C Essén AB
Org.nr: 556105-7646| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 19 581 | 23 277 | 23 354 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 688 | 1 737 | 1 692 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3263.5 | 3879.5 | 3892.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.5 | 7.6 | 7.3 |
| Kassalikviditet % | 124.9 | 124.3 | 65.3 |
| Soliditet % | 70.3 | 73.2 | 59.5 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 19 581 | 23 277 | 23 354 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 919 | -21 538 | -21 714 |
| Avskrivningar (kSEK) | -208 | -230 | -511 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 662 | 1 739 | 1 640 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 688 | 1 737 | 1 692 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 300 | 1 814 | 1 263 |
| Skatt (kSEK) | 307 | 423 | 283 |
| Årets resultat (kSEK) | 993 | 1 391 | 980 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 126 | 1 617 | 2 643 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 407 | 11 998 | 14 193 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 903 | 16 774 | 19 265 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 029 | 18 391 | 21 908 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 800 | 800 | 800 |
| Årets resultat (kSEK) | 993 | 1 391 | 980 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 672 | 9 979 | 9 488 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 3 783 | 4 395 | 4 472 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 399 | 3 842 | 7 773 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 029 | 18 391 | 21 908 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Carlsson & Partners Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva grossistverksamhet och tillverkning av luftkonditioneringsaggregat, värmepumpar samt datakylaggregat och bedriva handel med värdepapper ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46842 - Partihandel med VVS-varor



