Runes Bensin- och Oljeimport AB
Org.nr: 556104-6037| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 13 523 | 12 245 | 7 423 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 247 | 551 | 2 135 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4507.7 | 4081.7 | 3711.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.3 | 4.5 | 28.8 |
| Kassalikviditet % | 839.3 | 352.7 | 621.2 |
| Soliditet % | 25.1 | 21.4 | 22.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 13 523 | 12 245 | 7 423 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 312 | -13 523 | -7 858 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 457 | -1 479 | -783 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 211 | -1 278 | -435 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 247 | 551 | 2 135 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 652 | 127 | 1 407 |
| Skatt (kSEK) | 395 | 73 | 346 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 257 | 54 | 1 061 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 38 028 | 37 721 | 40 023 |
| Summa varulager (kSEK) | 223 | 182 | 123 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 51 681 | 62 743 | 53 393 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 89 709 | 100 465 | 93 416 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 900 | 900 | 900 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 257 | 54 | 1 061 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 178 | 13 921 | 13 867 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 9 192 | 9 597 | 9 174 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 59 207 | 59 207 | 61 800 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 131 | 17 739 | 8 575 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 89 709 | 100 465 | 93 416 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bensinstationsrörelse, bilverkstad, bilreparationer, reservdelsförsäljning, handel inom oljebranschen, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47300 - Detaljhandel med drivmedel
Övriga branscher SNI
| 95311 - Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar |



