J R Plåt och Fastighets AB
Org.nr: 556099-2843| Nyckeltal | 2026-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 8 074 | 12 914 | 13 364 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 149 | 3 773 | 2 587 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2691.3 | 6457.0 | 3341.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.9 | 29.2 | 19.4 |
| Kassalikviditet % | 412.8 | 306.5 | 354.1 |
| Soliditet % | 81.6 | 77.4 | 78.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 8 074 | 12 914 | 13 364 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 076 | -9 294 | -10 875 |
| Avskrivningar (kSEK) | -165 | -243 | -252 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 | 3 620 | 2 489 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 149 | 3 773 | 2 587 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 109 | 2 827 | 4 251 |
| Skatt (kSEK) | 263 | 601 | 916 |
| Årets resultat (kSEK) | 846 | 2 226 | 3 335 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2024-04 | 2023-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 395 | 5 669 | 5 829 |
| Summa varulager (kSEK) | 98 | 364 | 558 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 061 | 6 466 | 13 715 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 13 456 | 12 135 | 19 543 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 846 | 2 226 | 3 335 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 845 | 6 511 | 13 139 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 683 | 3 633 | 2 688 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 929 | 1 991 | 3 716 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 13 456 | 12 135 | 19 543 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggplåtslageri och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43411 - Takarbeten av plåt



