Uppåkra Fastighets AB
Org.nr: 556089-9279| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 000 | 5 270 | 3 540 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 740 | 1 743 | 561 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 46.2 | 61.7 | 43.1 |
| Kassalikviditet % | 82.6 | 55.7 | 0.5 |
| Soliditet % | 14.1 | 11.5 | 6.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 000 | 5 270 | 3 540 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 151 | -2 021 | -2 015 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 837 | -1 825 | -1 735 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 849 | 3 249 | 1 525 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 740 | 1 743 | 561 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 554 | 1 308 | 561 |
| Skatt (kSEK) | 113 | 273 | 114 |
| Årets resultat (kSEK) | 441 | 1 035 | 447 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 24 232 | 26 069 | 27 894 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 479 | 1 594 | 14 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 26 711 | 27 664 | 27 909 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 441 | 1 035 | 447 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 280 | 2 839 | 1 805 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 620 | 435 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 19 807 | 21 529 | 23 252 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 003 | 2 860 | 2 852 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 26 711 | 27 664 | 27 909 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Mazars Set Revisionsbyrå AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning och handel med fastigheter och värdepapper.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



