Stenungsunds Gummiverkstad AB
Org.nr: 556084-7351| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 969 | 6 569 | 6 675 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 692 | 461 | 320 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1742.3 | 1642.3 | 1668.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 10.5 | 7.8 | 5.7 |
| Kassalikviditet % | 155.1 | 127.6 | 109.6 |
| Soliditet % | 44.6 | 39.5 | 35.7 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 969 | 6 569 | 6 675 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 239 | -6 073 | -6 319 |
| Avskrivningar (kSEK) | -135 | -168 | -232 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 729 | 495 | 356 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 692 | 461 | 320 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 692 | 461 | 319 |
| Skatt (kSEK) | 142 | 94 | 65 |
| Årets resultat (kSEK) | 550 | 367 | 254 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 483 | 1 618 | 1 730 |
| Summa varulager (kSEK) | 623 | 847 | 986 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 691 | 5 085 | 4 667 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 174 | 6 702 | 6 398 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 550 | 367 | 254 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 200 | 2 649 | 2 282 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 707 | 731 | 755 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 267 | 3 322 | 3 360 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 174 | 6 702 | 6 398 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva gummiverkstadsrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
95313 - Däckservice



