Hanssons Begravnings- & Eldbegängelsebyrå AB
Org.nr: 556072-5094| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 881 | 8 969 | 8 519 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 336 | 1 313 | 245 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2470.3 | 2242.3 | 2839.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.4 | 14.7 | 3.0 |
| Kassalikviditet % | 315.3 | 314.8 | 173.8 |
| Soliditet % | 71.4 | 71.5 | 55.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 881 | 8 969 | 8 519 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -9 577 | -8 799 | -8 267 |
| Avskrivningar (kSEK) | -46 | -23 | -8 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 303 | 170 | 252 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 336 | 1 313 | 245 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 259 | 1 313 | 245 |
| Skatt (kSEK) | 49 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 210 | 1 313 | 245 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 370 | 316 | 406 |
| Summa varulager (kSEK) | 6 | 29 | 34 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 941 | 3 029 | 1 536 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 311 | 3 345 | 1 943 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 210 | 1 313 | 245 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 302 | 2 392 | 1 079 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 78 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 931 | 953 | 864 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 311 | 3 345 | 1 943 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva begravnings- och eldbegängelsebyrå samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
96300 - Begravningsverksamhet



