Construction Tools Pc AB
Org.nr: 556069-7228| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 541 818 | 488 639 | 527 150 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 642 | 98 714 | 144 365 |
| Antal anställda | 154 | 140 | 137 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3518.3 | 3490.3 | 3847.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 644 | 1 428 | 1 415 |
| Löner till övriga (kSEK) | 106 902 | 83 210 | 71 690 |
| Vinstmarginal % | 4.8 | 20.2 | 27.4 |
| Kassalikviditet % | 36.2 | 68.3 | 94.5 |
| Soliditet % | 22.7 | 31.1 | 34.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 541 818 | 488 639 | 527 150 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -147 477 | -85 188 | -72 945 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 25 584 | 94 549 | 141 680 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 642 | 98 714 | 144 365 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 562 | -13 465 | -853 |
| Skatt (kSEK) | -1 138 | -177 | 221 |
| Årets resultat (kSEK) | -5 424 | -13 288 | -1 074 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 696 426 | 189 561 | 100 093 |
| Summa varulager (kSEK) | 156 264 | 51 797 | 69 925 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 418 047 | 255 843 | 333 556 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 114 473 | 445 404 | 433 649 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 60 000 | 60 000 | 60 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -5 424 | -13 288 | -1 074 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 112 215 | 117 639 | 130 927 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 177 125 | 26 324 | 21 652 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 100 711 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 722 237 | 298 885 | 278 884 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 114 473 | 445 404 | 433 649 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva, direkt eller genom hel- eller delägda företag, mekanisk verkstadsrörelse och utöva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28920 - Tillverkning av gruv-, bergbrytnings- och byggmaskiner
Övriga branscher SNI
| 28990 - Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner |
| 46841 - Partihandel med järnhandelsvaror |



