K.A. Rasmussen AB
Org.nr: 556069-1296
Koncernmoder:
Ka Rasmussen A/S
Dotterbolag:
1 st
Moderbolag:
Ka Rasmussen A/S
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 192 382 | 843 064 | 647 123 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 503 | 21 204 | 5 663 |
| Antal anställda | 13 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 91721.7 | 76642.2 | 58829.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 710 | 1 553 | 1 602 |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 199 | 6 759 | 6 038 |
| Vinstmarginal % | 1.6 | 2.8 | 1.0 |
| Kassalikviditet % | 14.4 | 29.8 | 100.7 |
| Soliditet % | 27.5 | 53.1 | 60.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 192 382 | 843 064 | 647 123 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 175 375 | -821 539 | -641 775 |
| Avskrivningar (kSEK) | -16 | -58 | -319 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 17 007 | 21 525 | 5 348 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 16 503 | 21 204 | 5 663 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 10 953 | 16 804 | 5 773 |
| Skatt (kSEK) | 2 966 | 3 676 | 1 268 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 987 | 13 128 | 4 505 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 41 | 0 | 58 |
| Summa varulager (kSEK) | 105 281 | 58 321 | 29 311 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 116 888 | 66 740 | 45 258 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 116 929 | 66 740 | 45 316 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 987 | 13 128 | 4 505 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 16 507 | 23 520 | 20 392 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 19 689 | 14 989 | 9 089 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 80 733 | 28 231 | 15 835 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 116 929 | 66 740 | 45 316 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fabrikations- och handelsrörelse inom dentalbranschen samt utöva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även idka handel med ädla metaller och produkter för smyckeindustri och ytbehandlare, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46820 - Partihandel med metaller och metallmalmer



