Stamo Maskin AB
Org.nr: 556067-8301| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 305 | 18 970 | 58 078 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -696 | 1 866 | 5 353 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7652.5 | 9485.0 | 29039.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 1 394 | 1 369 | |
| Vinstmarginal % | -4.5 | 9.9 | 9.2 |
| Kassalikviditet % | 187.0 | 126.9 | 140.0 |
| Soliditet % | 42.4 | 18.7 | 6.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 305 | 18 970 | 58 078 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 020 | -17 201 | -52 824 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -715 | 1 769 | 5 254 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -696 | 1 866 | 5 353 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 304 | 366 | 353 |
| Skatt (kSEK) | 63 | 73 | 75 |
| Årets resultat (kSEK) | 241 | 293 | 278 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 697 | 7 085 | 25 443 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 697 | 7 085 | 25 443 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 540 | 540 | 540 |
| Årets resultat (kSEK) | 241 | 293 | 278 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 569 | 1 328 | 1 735 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 5 000 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 977 | 5 583 | 18 171 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 697 | 7 085 | 25 443 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av omrörare till processindustrier samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning



