Aryzta Bakeries Nordic AB
Org.nr: 556059-6545
Koncernmoder:
Aryzta Ag
Dotterbolag:
2 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 408 180 | 408 456 | 549 831 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 31 036 | 40 839 | 51 467 |
| Antal anställda | 119 | 114 | 108 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3430.1 | 3582.9 | 3594.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 425 | 2 241 | 2 837 |
| Löner till övriga (kSEK) | 79 576 | 70 509 | 90 391 |
| Vinstmarginal % | 7.6 | 10.0 | 9.4 |
| Kassalikviditet % | 126.8 | 153.0 | 89.3 |
| Soliditet % | 57.1 | 61.2 | 49.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 408 180 | 408 456 | 549 831 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -378 037 | -369 332 | -499 007 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 341 | -10 047 | -15 766 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 30 145 | 39 123 | 50 824 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 31 036 | 40 839 | 51 467 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 22 802 | 31 669 | 43 044 |
| Skatt (kSEK) | 5 142 | 6 620 | 9 682 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 660 | 25 049 | 33 362 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 84 331 | 74 733 | 73 347 |
| Summa varulager (kSEK) | 12 417 | 13 539 | 16 085 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 88 436 | 96 184 | 71 840 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 172 767 | 170 917 | 145 187 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 660 | 25 049 | 33 362 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 46 143 | 58 601 | 33 551 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 66 220 | 57 883 | 48 828 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 59 963 | 54 026 | 62 435 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 172 767 | 170 917 | 145 187 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bageri- konditorirörelse samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10710 - Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk



