Trumlingsab
Org.nr: 556058-5761| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 28 021 | 21 028 | 23 229 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 782 | 4 759 | 4 387 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5604.2 | 4205.6 | 4645.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 20.6 | 22.6 | 18.9 |
| Kassalikviditet % | 108.1 | 103.9 | 263.1 |
| Soliditet % | 47.4 | 41.6 | 83.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 28 021 | 21 028 | 23 229 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 297 | -18 624 | -19 661 |
| Avskrivningar (kSEK) | -169 | -34 | -34 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 724 | 2 404 | 3 568 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 782 | 4 759 | 4 387 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 5 782 | 4 760 | 3 914 |
| Skatt (kSEK) | 1 229 | 543 | 686 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 553 | 4 217 | 3 228 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 663 | 381 | 12 536 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 588 | 4 741 | 3 948 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 11 503 | 12 645 | 16 018 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 167 | 13 026 | 28 554 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 4 553 | 4 217 | 3 228 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 771 | 5 418 | 23 525 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 440 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 395 | 7 609 | 4 588 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 167 | 13 026 | 28 554 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till ändamål att bedriva metallbearbetningsrörelse samt handel med maskiner och maskinförnödenheter.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten



