Fastighets AB Grannarne
Org.nr: 556047-1046| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 206 | 6 567 | 5 690 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 528 | 2 149 | 3 287 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 64.6 | 37.5 | 63.2 |
| Kassalikviditet % | 94.1 | 271.9 | 237.0 |
| Soliditet % | 45.4 | 41.2 | 39.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 206 | 6 567 | 5 690 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 402 | -4 376 | -2 412 |
| Avskrivningar (kSEK) | -375 | -374 | -374 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 805 | 2 192 | 3 278 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 528 | 2 149 | 3 287 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 069 | 2 069 | 3 834 |
| Skatt (kSEK) | 870 | 450 | 803 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 199 | 1 619 | 3 031 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 37 195 | 30 556 | 31 043 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 420 | 6 369 | 3 195 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 39 615 | 36 925 | 34 238 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 199 | 1 619 | 3 031 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 15 823 | 12 625 | 11 779 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 734 | 3 274 | 2 220 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 18 486 | 18 685 | 18 891 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 572 | 2 342 | 1 348 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 39 615 | 36 925 | 34 238 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 96300 - Begravningsverksamhet |



