GPI Systems AB
Org.nr: 556044-6063
Koncernmoder:
Graphic Packaging Holding Compan
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 896 850 | 900 889 | 834 105 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 73 910 | 134 013 | 73 907 |
| Antal anställda | 200 | 197 | 184 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4484.3 | 4573.0 | 4533.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 108 764 | 106 188 | 96 850 |
| Vinstmarginal % | 9.0 | 15.7 | 9.7 |
| Kassalikviditet % | 94.5 | 92.0 | 88.3 |
| Soliditet % | 47.5 | 23.5 | 23.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 896 850 | 900 889 | 834 105 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -124 568 | -90 863 | -94 596 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 77 147 | 134 386 | 80 715 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 73 910 | 134 013 | 73 907 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -4 191 | -1 677 | -1 942 |
| Skatt (kSEK) | -131 | 71 | -125 |
| Årets resultat (kSEK) | -4 060 | -1 748 | -1 817 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 122 544 | 137 549 | 130 778 |
| Summa varulager (kSEK) | 130 989 | 172 402 | 164 684 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 378 647 | 486 545 | 494 253 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 501 191 | 624 094 | 625 031 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 210 | 210 | 210 |
| Årets resultat (kSEK) | -4 060 | -1 748 | -1 817 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 238 163 | 146 708 | 148 456 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 136 011 | 103 313 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 262 128 | 341 375 | 373 262 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 501 191 | 624 094 | 625 031 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att för egen eller i kommision för annans räkning bedriva industriell verksamhet samt handels- och serviceverksamhet inom området konsumentförpackningar, ävensom utöva med denna rörelse sammanhängande verksamhet.
Huvudbransch SNI
17219 - Övrig tillverkning av pappers- och pappförpackningar
Övriga branscher SNI
| 17129 - Övrig tillverkning av papper och papp |
| 24420 - Framställning av aluminium |
| 28290 - Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål |



