Texo AB
Org.nr: 556042-3336| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 163 730 | 190 571 | 200 982 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 675 | 12 940 | 12 917 |
| Antal anställda | 50 | 52 | 49 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3274.6 | 3664.8 | 4101.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 693 | 2 702 | 2 092 |
| Löner till övriga (kSEK) | 25 383 | 24 926 | 23 557 |
| Vinstmarginal % | 6.6 | 6.9 | 6.6 |
| Kassalikviditet % | 186.3 | 104.2 | 77.0 |
| Soliditet % | 57.2 | 34.4 | 27.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 163 730 | 190 571 | 200 982 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -152 962 | -178 048 | -188 363 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 803 | -1 707 | -1 928 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 10 768 | 12 523 | 12 619 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 10 675 | 12 940 | 12 917 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 10 648 | 11 449 | 12 786 |
| Skatt (kSEK) | 2 415 | 2 277 | 1 910 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 233 | 9 172 | 10 876 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 8 280 | 8 526 | 8 228 |
| Summa varulager (kSEK) | 27 942 | 44 609 | 60 425 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 88 136 | 127 745 | 128 686 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 96 416 | 136 271 | 136 914 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 9 200 | 9 200 | 9 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 233 | 9 172 | 10 876 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 54 999 | 46 765 | 37 594 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 249 | 222 | 131 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 119 | 7 019 | 7 919 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 32 313 | 79 747 | 88 671 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 96 416 | 136 271 | 136 914 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka fabriks- och handelsrörelse företrädesvis inom metallindustrin, uthyrning av industrilokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28940 - Tillverkning av maskiner för produktion av textil-, beklädnads- och lädervaror
Övriga branscher SNI
| 26510 - Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering |
| 28220 - Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar |
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |



