Gnutti Carlo Sweden AB
Org.nr: 556034-5190
Koncernmoder:
Gnutti Carlo Spa
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 936 327 | 1 029 888 | 1 101 274 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 136 352 | 128 853 | 89 000 |
| Antal anställda | 218 | 223 | 214 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4295.1 | 4618.3 | 5146.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 800 | 1 734 | 1 943 |
| Löner till övriga (kSEK) | 120 422 | 118 727 | 114 782 |
| Vinstmarginal % | 15.3 | 13.3 | 8.7 |
| Kassalikviditet % | 325.5 | 387.0 | 361.4 |
| Soliditet % | 69.8 | 73.1 | 71.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 936 327 | 1 029 888 | 1 101 274 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -49 782 | -49 071 | -65 951 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 124 219 | 109 424 | 82 448 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 136 352 | 128 853 | 89 000 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 46 842 | 38 853 | 54 100 |
| Skatt (kSEK) | 9 907 | 8 775 | 12 346 |
| Årets resultat (kSEK) | 36 935 | 30 078 | 41 754 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 135 171 | 85 538 | 94 281 |
| Summa varulager (kSEK) | 67 628 | 98 169 | 100 994 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 818 845 | 980 849 | 952 505 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 954 016 | 1 066 387 | 1 046 786 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 304 | 10 304 | 10 304 |
| Årets resultat (kSEK) | 36 935 | 30 078 | 41 754 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 544 643 | 657 708 | 627 630 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 152 510 | 153 000 | 153 000 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 230 812 | 228 067 | 235 628 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 954 016 | 1 066 387 | 1 046 786 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av komponenter till fordonsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
28110 - Tillverkning av motorer och turbiner utom för luftfartyg och fordon
Övriga branscher SNI
| 24530 - Gjutning av lättmetall |



