Castrol Sweden AB
Org.nr: 556030-0443
Koncernmoder:
BP Plc
Dotterbolag:
Moderbolag:
Castrol Ltd
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 472 599 | 491 276 | 519 044 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 27 890 | 35 725 | 49 650 |
| Antal anställda | 25 | 24 | 25 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 18904.0 | 20469.8 | 20761.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 143 | 3 486 | 4 657 |
| Löner till övriga (kSEK) | 22 549 | 21 245 | 25 283 |
| Vinstmarginal % | 5.9 | 7.3 | 9.6 |
| Kassalikviditet % | 276.5 | 323.7 | 300.4 |
| Soliditet % | 64.7 | 69.2 | 67.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 472 599 | 491 276 | 519 044 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -162 312 | -163 469 | -135 913 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 24 044 | 24 583 | 40 377 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 27 890 | 35 725 | 49 650 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 27 890 | 35 725 | 49 650 |
| Skatt (kSEK) | 6 365 | 7 817 | 10 333 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 525 | 27 908 | 39 317 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 106 | 5 834 | 10 111 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 454 | 545 | 3 001 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 318 352 | 266 307 | 396 241 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 324 458 | 272 140 | 406 352 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 525 | 27 908 | 39 317 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 209 861 | 188 336 | 275 428 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 114 597 | 82 107 | 130 924 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 324 458 | 272 140 | 406 352 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka handel med oljor och verkstadskemiska produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46810 - Partihandel med bränslen
Övriga branscher SNI
| 46860 - Partihandel med andra insatsvaror |



