Lantbruksab Hasting
Org.nr: 556029-9124| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 58 520 | 84 142 | 52 321 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 523 | 9 938 | 6 470 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 14630.0 | 21035.5 | 13080.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 11.7 | 14.7 | 14.7 |
| Kassalikviditet % | 53.4 | 84.3 | 20.0 |
| Soliditet % | 34.9 | 37.7 | 28.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 58 520 | 84 142 | 52 321 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -52 011 | -72 027 | -44 763 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 378 | -6 683 | -4 570 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 6 509 | 12 116 | 7 557 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 523 | 9 938 | 6 470 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 636 | 2 946 | 108 |
| Skatt (kSEK) | 98 | 615 | 23 |
| Årets resultat (kSEK) | 538 | 2 331 | 85 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 53 194 | 49 846 | 41 057 |
| Summa varulager (kSEK) | 35 575 | 21 957 | 39 994 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 53 001 | 36 567 | 45 712 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 106 195 | 86 413 | 86 769 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 297 | 297 | 297 |
| Årets resultat (kSEK) | 538 | 2 331 | 85 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 628 | 11 090 | 8 759 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 31 996 | 27 109 | 20 117 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 29 956 | 30 888 | 29 342 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 32 616 | 17 327 | 28 551 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 106 195 | 86 413 | 86 769 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva lantbruk, äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01500 - Blandat jordbruk



