Svenska Tändsticksbolaget Försäljningsab
Org.nr: 556012-2730
Koncernmoder:
Philip Morris International Inc
Dotterbolag:
6 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 225 680 | 112 358 | 249 014 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 97585.7 | 399.9 | 3782.5 |
| Soliditet % | 99.3 | 93.4 | 99.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -485 | -106 | -72 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -485 | -106 | -72 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 225 680 | 112 358 | 249 014 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 225 680 | 112 358 | 223 015 |
| Skatt (kSEK) | 11 245 | 3 594 | 10 906 |
| Årets resultat (kSEK) | 214 435 | 108 764 | 212 109 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 806 788 | 793 288 | 8 745 603 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 376 479 | 235 304 | 984 690 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 183 266 | 1 028 592 | 9 730 293 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 214 435 | 108 764 | 212 109 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 174 707 | 960 272 | 9 695 577 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 63 | 58 837 | 26 033 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 183 266 | 1 028 592 | 9 730 293 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller genom dotterbolag idka handel med tändsticksfabrikat, tändarprodukter och tobaksprodukter, äga och förvalta aktier, samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



