Råsunda Förstadsab
Org.nr: 556007-9823| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 38 220 | 38 411 | 35 949 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 143 | 11 742 | 14 408 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 13 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | |
| Vinstmarginal % | 18.7 | 30.6 | 40.1 |
| Kassalikviditet % | 124.9 | 322.1 | 400.6 |
| Soliditet % | 78.7 | 87.8 | 87.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 38 220 | 38 411 | 35 949 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -31 901 | -28 306 | -22 863 |
| Avskrivningar (kSEK) | -5 778 | -5 911 | -6 026 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 6 319 | 10 105 | 13 086 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 7 143 | 11 742 | 14 408 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 6 743 | 10 442 | 11 558 |
| Skatt (kSEK) | 1 693 | 2 302 | 2 386 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 050 | 8 140 | 9 172 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 187 416 | 149 731 | 133 730 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 44 892 | 52 335 | 57 824 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 232 308 | 202 066 | 191 554 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 5 050 | 8 140 | 9 172 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 170 438 | 165 388 | 157 248 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 15 600 | 15 200 | 13 900 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 5 000 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 35 950 | 16 248 | 14 433 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 232 308 | 202 066 | 191 554 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Azets Revision & Rådgivning AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet inom Solna kommun. Ändamålet med bolagets verksamhet är att, med iakttagande av kommunallagen och den kommunala kompetensen, så rationellt som möjligt tillgodose i huvudsak kommunens behov av lokaler.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder |
| 68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler |



